Damskie Męskie
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż

Wanda (imieniny: 23 VI)Pochodzenie i znaczenie

To prawdopodobnie imię wymyślone przez średniowiecznego kronikarza Wincentego Kadłubka. Według legendy miała to być piękna księżniczka, córka Kraka, czyli władcy Krakowa. Po śmierci ojca to ona sprawowała rządy. Kiedy miasto było oblegane przez Niemców, popełniła samobójstwo, rzucając się do Wisły, ponieważ wolała śmierć niż niewolę. Według innych źródeł jej śmierć miała być ofiarą złożoną bogom. Niektórzy podają, że imię to pochodzi od litewskiego słowa vanduo woda, fala lub staropolskiego słowa węda, wąda wędka.

Zdrobnienia

Wandzia, Wandeczka

Imię w innych językach

ang.,fr.,niem. Wanda, wł. Vanda

Zapis runiczny


W A N D A

Charakterystyka

Jest ambitna i przedsiębiorcza. Bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi i dość szybko znajduje z nimi wspólny język. Jest doskonałą gospodynią, potrafi wyśmienicie gotować. Dlatego pan, który pojmie za żonę Wandę na pewno nie będzie żałował.

Według astrologów i numerologów

Imię to doskonale harmonizuje z naturą Ryb, Raka, Panny, Skorpiona, Koziorożca. Nieodpowiednie dla Barana, Lwa, Strzelca. Dobre imię dla numerologicznych programów 2,3,4,6,7,8. Jego liczbą jest liczba 8, wskazująca fakt iż Wanda może mieć życie trudne i pełne przeszkód aczkolwiek satysfakcjonujące.

Planeta

Neptun i Saturn

Kolor

Błękitny

Kamień

Jadeit

Szczęśliwy dzień

Czwartek

Znani imiennicy

Wanda Chotomska - pisarka; Wanda Kwietniewska - wokalistka; Wanda Łuczycka - aktorka; Wanda Majerówna - aktorka; Wanda Rutkiewicz - himalaistka; Wanda Siemaszkowa - aktorka; Wanda Warska - piosenkarka, wokalistka jazzowa, Wanda Wiłkomirska - skrzypaczka

Zapytaj wróżkę

WZD.WANDA
7255
koszt SMS 2.46 z VAT
708 788 010
koszt za minutę 4.92 z VAT